View unanswered posts | View active topics It is currently 19 May 2024, 01:10



Reply to topic  [ 6 posts ] 
Problema Logitech Momo(cumpar pedale logitech momo) 
Author Message

Joined: 21 Oct 2013, 09:55
Posts: 4
Salut tuturor!Am o problema cu pedalele de la vechiul meu volan Logitech Momo care a mers perfect pana acum 1 saptamana.Problema este un pin rup de la mufa de la pedale.Daca stie cineva daca se poate repara si ma poate ajuta,ajutorul este primit cu cea mai mare placere.Daca nu mai poate fi reparata problema sunt dispus sa dau in jur de 50 de lei pentru aceste pedale.


Attachments:
cacas.jpg
cacas.jpg [ 47.07 KiB | Viewed 11466 times ]
21 Oct 2013, 20:13
Profile

Joined: 14 Jan 2008, 11:01
Posts: 599
Salut,

Mufa pare sa fie de serial port.
Eu zic sa cauti mufa dinaia in magazine si sa o inlocuiesti tu, ar trebui sa fie destul de simplu. Trebuie sa lipesti firele la pini, dupa ce desfaci fata mufei si pui una care e cu pinii intacti.

Poate ai vreun joystick vechi aruncat prin casa (sau prietenii) care functioneaza pe serial port si poti sa iei aia.
Daca nu, ar trebui sa fie maxim 5 lei in magazine de calculatoare (intrebi de mufa serial tata).

Link-uri pe net (2 lei): http://www.shopu.ro/mufa-serial-tata-p- ... =shopmania
http://www.okazii.ro/componente-compute ... a130418921 (livrare personala daca esti din bucuresti)


23 Oct 2013, 11:25
Profile

Joined: 21 Oct 2013, 09:55
Posts: 4
Multumesc in primul rand ca ai raspuns.Am incercat sa caut mufe insa nu am gasit deoarece aceasta mufa este mai ,,speciala'',prin speciala referindu-ma la un numar mai mic de pini.Daca observi ea are in total 7 pini pe cand cele tata au 9 pini.Eu ma gandeam sa ma folosesc de potentiometrele care sunt intacte si functioneaza ca acum 5 ani si sa fac niste pedale DIY.Adica practic sa inlocuiesc doar mufa.Dar nustiu cum sa fac acest lucru,adica nustiu cu ce sa inlocuiesc mufa.Daca pun una usb nu am gasit nici un software care sa citeasca potentiometrele.Am un joystick care il folosesc drept h-shifter.Acest joystick are un potentiometru cu care nu am ce face.Sa zicem ca reusesc sa leg o pedala la acel potentiometru cu cealalta ce fac?Este putin complicat,si nu prea as vrea sa bag prea multi bani in acest volan,deoarece pentru putin ETS 2 si niste drift-uri in LFS altceva nu fac nimic cu el.L-am folosit si la iracing si vreau sa spun ca am fost surprins de cat de bine se comporta volanul.Daca exist un port cu 7 pini sau vreo alta solutie,poate vreun software ceva sunt bucuros sa primesc ajutorul.


23 Oct 2013, 18:27
Profile

Joined: 21 Oct 2013, 09:55
Posts: 4
Imediat dupa scrierea post-ului precedent m-a trasnit o idee.In partea mai lata mufa de la pedale are 3 pini,iar in cea ingusta ea are 4 pini.Mufa tata are in partea mai lata 5 pini iar in cea ingusta tot 4 pini.Oare nu se pot scoate 2 pini de sus de la mufa tata?


23 Oct 2013, 18:30
Profile

Joined: 14 Jan 2008, 11:01
Posts: 599
Exact... poti sa scoti pinii suplimentari, trebuie doar sa se potriveasca restul pinilor cu gaurile.


24 Oct 2013, 16:27
Profile

Joined: 21 Oct 2013, 09:55
Posts: 4
Multumesc pentru ajutor.Chiar o sa caut prin oras sa vad daca gasesc acea mufa,daca nu o sa dau comanda de pe net si asta e...


24 Oct 2013, 19:41
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 6 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software for PTF.